محصولات ویژه

قیمت لحظه ای

سه شنبه, ۴ تیر ۱۳۹۸ | ۲۲:۳۱

تولید کننده‌ها

تفاوت سکه طرح جدید و طرح قدیم

تفاوت سکه طرح قدیم و طرح جدید را یکبار در آموزش تفاوت سکه امامی و بهار آزادی توضیح دادیم ولی با این حال چون اکثر کاربران مجدد سوال میپرسیدند مجبور شدیم آنرا با یک عنوان دیگر بیان کنیم و حالا توضیح میدم که جریان این سکه طرح جدید و طرح قدیم چیه؟ من کدوم را بخرم کدوم یکی برای من بهتره جدایی از اینکه چه مدل سکه ای بخرم اصلا چه تفاوتی بین سکه طرح جدید و طرح قدیم وجود داره؟

تاریخچه سکه بهار آزادی طرح قدیم

پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و رفتن شاه از کشور شکل سکه های طلا پهلوی نیز از بازار حذف شد و به مناسبت یادبود نخستین بهار پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، ضرب انواع مسکوک طلا بنام «بهار آزادی» که سکه طرح قدیم میباشد آغاز گردید که این سکه در بازار به نام سکه بهار آزادی یا همان سکه طرح قدیم شناخته میشوند.

تاریخچه سکه طرح قدیم

شکل سکه بهار آزادی طرح قدیم

یک روی این سکه تصویر بارگاه علی بن موسی الرضا به همراه عبارت «نخستین بهار آزادی» و تاریخ ۱۳۵۸ و بر روی دیگر آن نام علی بن ابیطالب بود شش بار تکرار «علی» به خط معقلی تزیینی در داخل یک شش ضلعی، و قید عبارت «بانک ملی ایران» در زیر آن منقوش بود. از آن پس تا سال ۱۳۷۰، انواع سکه‌های بهار آزادی یا همان سکه طرح قدیم با همین طرح تولید می‌شد.

شکل سکه طرح قدیم

تاریخچه ایجاد سکه بهار آزادی طرح جدید

پس از انقلاب و با فوت بنیانگذار انقلاب اسلامی هیئت وزیران قانون ضرب سکه را اصلاح نمود و سکه طرح جدید را پیشنهاد داد و بانک مرکزی را موظف نمود تا به مناسبت دومین سال درگذشت روح‌الله خمینی سکه طلا یک بهار آزادی را با طرح جدید طبق نمونه‌ای که در نهاد ریاست جمهوری نگهداری می‌شود ضرب نماید

تاریخچه ایجاد سکه طرح جدید

شکل سکه بهار آزادی طرح جدید

یک روی سکه دارای نگاره روح‌الله خمینی و قید سال ضرب (۱۳۷۰) در ذیل تصویر؛ یک روی سکه دارای نگاره آرامگاه رضا پیشوای هشتم شیعیان و درج عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» در بالای تصویر و عبارت «بهار آزادی» در پایین تصویر. بدین ترتیب، در دومین سال مرگ روح‌الله خمینی، طرح سکه تمام بهار آزادی به طرح جدید تغییر کرد و از آن پس (سال ۱۳۷۰ به بعد) به این شکل ضرب می‌شوند.

شکل سکه بهار آزادی طرح جدید

تفاوت سکه طرح قدیم و طرح جدید

و در نهایت امیدوارم در این تصویر تونسته باشم تفاوت سکه طرح قدیم و طرح جدید را به خوبی برای شما کاربر عزیز تارنمای طلا کاران بیان کنم.تفاوتشون در اینکه به جای سه تا یا علی عکس بنیانگذار انقلاب قرار گرفته شده 

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*