محصولات ویژه

قیمت لحظه ای

سه شنبه, ۴ تیر ۱۳۹۸ | ۲۲:۳۲

تولید کننده‌ها

تفاوت سکه امامی و بهار آزادی

تفاوت و فرق سکه امامی و بهار آزادی را یکبار با عنوان تفاوت سکه طرح قدیم و طرح جدید توضیح دادیم ولی بازم با سولات زیاد کاربران مجبور شدیم با تصاویر و عنوان جدید توضیح بدیم .واقعا جریان این فرق سکه امامی و بهارآزادی چیه؟ من کدوم را بخرم کدوم یکی برای من بهتره اصلا چه تفاوتی بین سکه امامی و بهار آزادی وجود داره؟

رفتم تو بازار و طلافروش بهم گفته امامی بهتون بدم یا بهارآزادی ما هم به خاطر اینکه مبادا طلافروش بفهمه که تفاوت سکه امامی و بهارآزادی را بلد نیستم یه جورایی پیچیوندم و زدم بیرون از مغازه و دنبال یه راه چاره که هر جور شده بفهمم تفاوت سکه امامی و بهار آزادی چیه؟

با کلی نفس عمیق کشیدن و فکر کردن که چی بپرسم چی نپرسم رفتم طلافروش بعدی گفتم آقا ببخشید امامی چنده ؟ یه قیمتی داد گفتم خیلی ممنون و اومدم بیرون حالا یکم حس کاربلدی بهم دست داد حالا وقت دونستن قیمت اون یکی سکه –سکه بهار آزادی-بود خلاصه قیمت دوتا را گرفتم و با یه سبک و سنگین کردن بین سکه امامی و بهار آزادی اون یکی که ارزون تر بود را خرید کردم خیلی خوشحال از اینکه یه خرید درست و حسابی انجام دادم به خودم افتخار میکردم.ولی قافل از اینکه روش من در انتخاب سکه درست نبود پس در این آموزش به شما یاد میدیم که تفاوت سکه امامی و بهار آزادی در چیست.

تاریخچه ایجاد سکه بهار آزادی

پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و رفتن شاه از کشور شکل سکه های طلا پهلوی نیز از بازار حذف شد و به مناسبت یادبود نخستین بهار پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، ضرب انواع مسکوک طلا بنام «بهار آزادی» آغاز گردید که این سکه در بازار به نام سکه بهار آزادی شناخته میشوند.

شکل سکه بهار آزادی

یک روی این سکه تصویر بارگاه علی بن موسی الرضا به همراه عبارت «نخستین بهار آزادی» و تاریخ ۱۳۵۸ و بر روی دیگر آن نام علی بن ابیطالب بود شش بار تکرار «علی» به خط معقلی تزیینی در داخل یک شش ضلعی، و قید عبارت «بانک ملی ایران» در زیر آن منقوش بود. از آن پس تا سال ۱۳۷۰، انواع سکه‌های بهار آزادی با همین طرح تولید می‌شد.


سکه امامی چیست؟

سکه امامی پس از انقلاب و با فوت بنیانگذار انقلاب اسلامی به وجود آمد به این صورت که هیئت وزیران قانون ضرب سکه را اصلاح نمود و بانک مرکزی را موظف نمود تا به مناسبت دومین سال درگذشت روح‌الله خمینی سکه امامی (سکه طلا یک بهار آزادی) را با مشخصات جدید طبق نمونه‌ای که در نهاد ریاست جمهوری نگهداری می‌شود ضرب نماید

شکل سکه امامی

یک روی سکه دارای نگاره روح‌الله خمینی و قید سال ضرب (۱۳۷۰) در ذیل تصویر؛ یک روی سکه دارای نگاره آرامگاه رضا پیشوای هشتم شیعیان و درج عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» در بالای تصویر و عبارت «بهار آزادی» در پایین تصویر.

بدین ترتیب، در دومین سال مرگ روح‌الله خمینی، طرح سکه تمام بهار آزادی تغییر کرد و از آن پس (سال ۱۳۷۰ به بعد) به این شکل ضرب می‌شوند.

سکه امامی چیست؟

سکه امامی به سکه ای گفته میشود که تصویر امام روی آن و تصویر بارگاه امام رضا در پشت آن است

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*