محصولات ویژه

قیمت لحظه ای

یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷ | ۰۱:۱۳

تولید کننده‌ها

تاریخ انتشار: 94-10-20 15:10:35 یکشنبه
نمایش: (41485)

هر یک مثقال چند گرم است؟

هر یک مثقال دقیقا معادل چند گرم است

مثقال، این کلمه از کجا پیدا شده و چرا با توجه به راحتی استفاده از واحد وزنی گرم گیر دادیم به این کلمه مثقال؟ مِثقال یکای جرم و یکی از یکاهای رایج در کشورهای اسلامی است. کشور ما هم اسلامی است و زمانی که اعراب بر ایران مسلط شدند واحد های وزنی آنها نیز در طلا فروشی ها و زعفران فروشی ها رایج شد. انواع مثقال وجود دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از مثقال شرعی، مثقال صیرفی

مثقال صیرفی چیست؟

صیرفی ریشه کلمه صراف است. صرافها را هم که میشناسید؟ کار خرید و فروش ارز انجام میدهند. مثقال صیرفی را کسانی که در بازار و بازاری هستند استفاده میکنند. پس اینکه هر وقت فراموش کردید کدوم مثقال مال بازار بود و به درد بازار میخوره به معنی کلمه رجوع نمایید. صیرفی - صراف - بازار.

مثقال صیرفی معادل 24 نخود و برابر ۴٫۶۰۸ گرم است. این دقیقا همون عددی است که اکثر خوانندگان این مطلب به دنبال آن هستند، چنانچه خواستید یک مثقال طلا یا یک مثقال زعفران را به گرم تبدیل کنید کافی چهار شماره بشمارید به این ترتیب 1 - 2 - 3 - 4 چرا این را گفتم؟ به خاطر اینکه تو ذهنتون بمونه، زمانی که شما تا چهار بشمرید یا مثلا چهارتا از انگشتهای دستتون را تو ذهنتون بسپارید به این صورت این عدد را هیچ گاه فراموش نخواهید کرد زیرا این عدد یکی از پر کاربردترین عدد های بازار طلا به حساب میاد. پس زمانی که شما از یک تا چهار را شمردی، یعنی چهار گرم طلا وزن کرده ای که معادل و برابر با یک مثقال میشه به همین راحتی. پس در پاسخ سوال شما 

چند گرم یک مثقال میشه؟

جواب اینه که یک مثقال دقیقا میشه چهار گرم و ششصد و هشت سوت --- چقدر گفتی  4/608

حالا که مفهوم بازاری مثقال که همان مثقال صیرفی بود را متوجه شدید به یه مدل مثقال دیگر هم برخورد میکنیم که به درد امور فقهی و شرعی میخوره که معروفه به:

مثقال شرعی:

مثقال شرعی معادل 18 نخود و برابر ۳٫۴۵۶ گرم است. در علم فقه اسلامی جرم هر مثقال شرعی برابر (۱۸ نخود) و هر مثقال صیرفی چهارسوم مثقال شرعی و برابر ۴٫۶۰۸ گرم است. ولی با توجه به اینکه کلمه مثقال مشهوره ولی بازتاب جالبی را از آن میشود در دنیای مجازی پیدا کرد که هر کسی برای خود یک متن کپی کرده و درون وبلاگ خودش اطلاع رسانی نموده است و مردم را به راه راست که هدایت نمیکند تازه به بیراهه نیز میکشانند 

یک مثقال چند گرم است؟

مثقال چیست؟ و چند نوع مثقال وجود دارد؟

مثقال يکاي جرم رايج در جهان اسلام است که بيشتر براي اندازه‌گيري جرم طلا از آن استفاده مي‌شود. واژه ي مثقال از زبان عربي به فارسي درآمده و در اصل براي اندازه‌گيري جرم طلا استفاده مي‌شده‌ است.

مِثقال يکاي وزن که برابر با ۲۴ نخود يا يک شانزدهم سير است. هر مثقال برابر با چند است : مثقال برابر با  4/6875  گرم است. در سرزمین‌های اسلامی، از دیرباز دو واحد «مثقال» و «درهم» با اصل یونانی دراخما به عنوان اصلی‌ترین واحدهای جرم به کار رفته‌اند. یک مثقال هیجده نخود وهرچهار نخود یک گرم می شود بعبارت دیگر هر هیجده نخود برابر یک مثقال شرعى یا چهار و نیم گرم است.


بنکداران طلا که به صورت عمده کار می‌کنند، قیمت طلا را براساس یک مثقال در نظر می‌گیرند و خرید و فروش طلا را با قیمت یک «مثقال» طلا انجام می‌دهند نه قیمت یک «گرم» طلا. منظورم این نیست که وزن ترازو را با مثقال بخوانند، چون وزن ترازو بر اساس گرم است. اما قیمت طلا از گذشته‌های دور تا به امروز، قیمت یک مثقال مانده است و در فاکتورهای حسابداری ابتدا قیمت یک مثقال طلا را می‌نویسند سپس آن را به قیمت یک گرم تبدیل می‌کنند و بعد از آن خرید و فروش را با قیمت یک گرم انجام می‌دهند.
چرا این همه رنج و زحمت؟! نمی‌دانم شاید چون تغییر برای انسان‌ها دشوار است.

روش محاسبه قیمت طلا و تبدیل مثقال به گرم

وزن یک مثقال معادل با ۴/۶۰۸۳ گرم است پس هر مثقال بیش از ۴ برابر هر گرم است. آیا می‌توان قیمت یک مثقال طلا را با تقسیم بر این عدد، به قیمت یک گرم طلا تبدیل کرد؟ خیر! چون قیمتی که برای یک مثقال اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷ عیار) و معاملات و فاکتورها چنان‌که قبلا گفتیم، براساس عیار ۷۵۰ است (عیار ۱۸ که در فاکتورهای حسابداری کشورمان ایران استفاده می‌شود) پس ابتدا نیازمند تبدیل عیار هستیم؛ درباره تبدیل عیار در مقاله «فرمول تبدیل عیار» پیش ازین سخن گفتیم چنانچه مایلید مفصل‌تر بدانید به آن مقاله نگاهی بیندازید.

(3)
 • مهدی 1394-10-26
  ببخشید چرا شما مثقال را چند عدد مختلف درج نمودید حالا کدوم یکی درسته؟
  پاسخ کاربر: مجید 1395-10-26

  منم گیج شدم
  الان ما کدومو باید در نظر بگیریم؟

 • مدیر 1396-01-19
  چنانچه جهت محاسبات طلا نیاز دارید عدد 4.608 صحیح است . در محاسبات دیه و زغفران این عدد دیگر معتبر نیست
 • مریم 1396-03-21

  یجا خوندم ۴/۶۰٨ واسه زعفرونه باز شما میگید نیست . پس هر مثقال زعفرون چند گرمه؟؟؟

  پاسخ مدیر:

  متاسفانه قضیه مثقال هم مانند واحد وزنی --من-- که تبریز یه چیز میگه اصفهان و ری و شمیرانات هم یه چیز میگفتند داره جمع میشه (مثلا یک من در اصفهان معادل شش کیلوگرم است) ولی تبریز میگه یک من سه کیلو گرمه و این اختلافات باعث شده که الان همه زعفرانی ها به سمت وزن بین الملی که همان گرم و میلی گرم هست روی بیاورند و فقط قدیمی های این بازار هستند که عادت کردند ولی اکثر کسبه جوان از این واحد وزنی استفاده نمیکنند و به دلیل محلی بودن تولید زعفران در هر استان مطابق سنت عمل میشه و هر کجا برای خودش یه قانون تعیین کرده ولی در نهایت چون تولید کننده زعفران برای صادر کردن اون مجبوره که با وزن بین المللی که همان گرم هست خرید و فروش کنه شما با گرم حساب کنید منطقی هم همینه چون شما که ترازو ندارید که عدد مثقال در آن درج شده باشه الان تمامی ترازوهای زعفران فروش ها بر حسب گرم و میلی گرم هست پس اجازه ندید فروشنده شما را سر درگم کرده و با واحدی دیگری با شما صحبت کند.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*