قیمت لحظه ای

چهارشنبه, ۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۵

پرفروش ترین‌ ها

اطلاعات

فراهم کننده‌ها

تاریخ انتشار: 94-10-20 15:10:35 یکشنبه
نمایش: (36989)

هر یک مثقال چند گرم است؟

هر مثقال چند گرم است

هر یک مثقال طلای 18 عیار چند گرم است سوال اکثر کاربران زمانی که به طلا فروشیها و یا زعفران فروشیها مراجعه مینمایند و میبینید که فروشنده ها در مورد این کلمه مثقال صحبت میکنند و حالا این کلمه از کجا اومده و کاربردش چیست و اصلا هر یک مثقال چند گرم میشه؟ کلی سوال توی ذهن شماست که ما قصد داریم در مورد آن برای شما صحبت کنیم.

چند گرم یک مثقال میشه؟

جواب اینه که یک مثقال دقیقا میشه چهار گرم و ششصد و هشت سوت --- چقدر گفتی  4/608

این نکته را متذکر شویم که دو نوع مثقال وجود دارد. مثقال شرعی و مثقال صیرفی. در علم فقه اسلامی جرم هر مثقال شرعی برابر (۱۸ نخود) و هر مثقال صیرفی چهارسوم مثقال شرعی و برابر ۴٫۶۰۸ گرم است. ولی با توجه به اینکه کلمه مثقال مشهوره ولی بازتاب جالبی را از آن میشود در دنیای مجازی پیدا کرد که هر کسی برای خود یک متن کپی کرده و درون وبلاگ خودش اطلاع رسانی نموده است و مردم را به راه راست که هدایت نمیکند تازه به بیراهه نیز میکشانند 

یک مثقال چند گرم است؟

مثقال چیست؟ و چند نوع مثقال وجود دارد؟

مثقال يکاي جرم رايج در جهان اسلام است که بيشتر براي اندازه‌گيري جرم طلا از آن استفاده مي‌شود. واژه ي مثقال از زبان عربي به فارسي درآمده و در اصل براي اندازه‌گيري جرم طلا استفاده مي‌شده‌ است.

مِثقال يکاي وزن که برابر با ۲۴ نخود يا يک شانزدهم سير است.


هر مثقال برابر با چند است : مثقال برابر با  4/6875  گرم است.

در سرزمین‌های اسلامی، از دیرباز دو واحد «مثقال» و «درهم» با اصل یونانی دراخما به عنوان اصلی‌ترین واحدهای جرم به کار رفته‌اند.

یک مثقال هیجده نخود وهرچهار نخود یک گرم می شود بعبارت دیگر هر هیجده نخود برابر یک مثقال شرعى یا چهار و نیم گرم است.

(3)
 • مهدی 1394-10-26
  ببخشید چرا شما مثقال را چند عدد مختلف درج نمودید حالا کدوم یکی درسته؟
  پاسخ کاربر: مجید 1395-10-26

  منم گیج شدم
  الان ما کدومو باید در نظر بگیریم؟

 • مدیر 1396-01-19
  چنانچه جهت محاسبات طلا نیاز دارید عدد 4.608 صحیح است . در محاسبات دیه و زغفران این عدد دیگر معتبر نیست
 • مریم 1396-03-21

  یجا خوندم ۴/۶۰٨ واسه زعفرونه باز شما میگید نیست . پس هر مثقال زعفرون چند گرمه؟؟؟

  پاسخ مدیر:

  متاسفانه قضیه مثقال هم مانند واحد وزنی --من-- که تبریز یه چیز میگه اصفهان و ری و شمیرانات هم یه چیز میگفتند داره جمع میشه (مثلا یک من در اصفهان معادل شش کیلوگرم است) ولی تبریز میگه یک من سه کیلو گرمه و این اختلافات باعث شده که الان همه زعفرانی ها به سمت وزن بین الملی که همان گرم و میلی گرم هست روی بیاورند و فقط قدیمی های این بازار هستند که عادت کردند ولی اکثر کسبه جوان از این واحد وزنی استفاده نمیکنند و به دلیل محلی بودن تولید زعفران در هر استان مطابق سنت عمل میشه و هر کجا برای خودش یه قانون تعیین کرده ولی در نهایت چون تولید کننده زعفران برای صادر کردن اون مجبوره که با وزن بین المللی که همان گرم هست خرید و فروش کنه شما با گرم حساب کنید منطقی هم همینه چون شما که ترازو ندارید که عدد مثقال در آن درج شده باشه الان تمامی ترازوهای زعفران فروش ها بر حسب گرم و میلی گرم هست پس اجازه ندید فروشنده شما را سر درگم کرده و با واحدی دیگری با شما صحبت کند.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*